Historie

Historie firmy

Dlouhá historie rodinné firmy se začíná psát kolem roku 1850, kdy se v Malém Mlýnku u Světlé nad Sázavou usadil sekerník Josef Kolář a vybudoval zde vodní i parní válcový mlýn a pilu na zpracování dřeva. Postupně jeho rod opustil klasickou mlýnskou výrobu a rozhodl se přestěhovat do nedalekých Mrzkovic. Zde se před druhou světovou válkou podařilo vybudovat a spustit ovesnou vločkárnu na špičkové evropské úrovni.

Po druhé světové válce a nástupu komunistického řežimu byla v roce 1949 firma znárodněna a výroba v ní pokračovala pod hlavičkou státního podniku. Výroba bohužel nevzkvétala, vybydlená fabrika v roce 1974 vyhořela a výroba v ní byla zastavena.

Po sametové revoluci v listopadu 1989 a pádu totalitního režimu byla firma v rámci restitucí vydána rodině Kolářových. Vzhledem ke stavu objektu a situaci na trhu se ukázalo, že opětovné spuštění ovesného programu je nad možnosti restituentů. Po intenzivním hledání a zvažování výrobních možností byla zvolena cesta specializované mlýnské výroby, v té době v Československé republice netradičního zpracování kukuřičného zrna.

Po mnoha nesnázích byl kukuřičný mlýn spuštěn na podzim roku 1998.